E-lekcja - Gimnazjum - Obieg materii w ekosystemie
Scenariusz
Klaudia Konikowska
Obieg materii w ekosystemie
Cel ogólny:
zapoznanie uczniów z krążeniem materii w ekosystemie.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
wyjaśnia rolę producentów, konsumentów i reducentów w ekosystemie,
analizuje etapy przejścia związków nieorganicznych w organiczne i odwrotnie,
uzasadnia, że materia krąży między biocenozą a biotopem,
analizuje schematy obiegu węgla i azotu w przyrodzie,
podaje wpływ człowieka na obieg wegla,
przedstawia znaczenie bakterii w obiegu azotu.
Formy i metody pracy:
analizowanie i uzupełnianie schematów, praca w zespole.
Środki dydaktyczne:
schematy obiegu węgla i azotu w przyrodzie na planszach, okazy węgla kopalnego, korzenie roślin
motylkowych, karty pracy do uzupełnienia
Faza realizacyjna:
Podział klasy na trzy zespoły: producenci, konsumenci, destruenci.
Kto jest najważniejszy w biocenozie?
Zespoły wybierają swojego przedstawiciela (producenta, konsumenta, destruenta), a pozostała część
klasy stanowi gremium sędziowskie. Przewidziany czas na prezentację każdego uczestnika: 2 minuty.
Przykładowe argumenty producentów: stanowimy grupę organizmów o największej masie, tylko
my mamy zielony barwnik, w przeciwieństwie do naszych rywali możemy produkować pokarm,
korzystamy z dwutlenku węgla i w ten sposób ograniczamy jego nadmiar w przyrodzie, to my
stanowimy dla was pokarm, możecie chronić się w naszym cieniu.
Przykładowe argumenty konsumentów: jesteśmy silni i nie boimy się nikogo, zjadamy nie tylko
producentów, ale i siebie nawzajem, regulując w ten sposób liczebność populacji, nasze odchody
użyźniają glebę, zjadamy obumarłe rośliny, niszczymy szkodniki roślin, jesteśmy pokarmem dla
niektórych roślin.
Przykładowe argumenty destruentów: my jesteśmy najważniejsi chociaż mało widoczni w biocenozie,
jeśli chodzi o ilość, to właśnie nas jest najwięcej, rozkładamy obumarłe organizmy do związków
nieorganicznych, aby rośliny ponownie mogły je wykorzystać, oczyszczamy środowisko przed
zwałem „trupów”, rozkładamy odchody konsumentów, rozkładamy opadające liście z drzew,
użyźniamy glebę.
Wnioski: Wszystkie organizmy w ekosystemie są potrzebne i jedne od drugich ściśle uzależnione.
Dyskusja na temat: Czy materia w ekosystemie zachowuje się tak samo jak energia? Na schematach z
poprzedniej lekcji uczniowie zaznaczają strzałkami krążenie materii.
Analiza plansz:
Plansza 1. Obieg węgla w przyrodzie: Wskazujemy na pokłady zmagazynowanego węgla w przyrodzie
/węgiel kamienny i brunatny, torf, ropa naftowa/. Omawiamy wpływ człowieka na zwiększenie ilości
węgla w atmosferze.
Plansza 2. Obieg azotu w przyrodzie: Zwracamy szczególną uwagę na bakterie, które mają zdolność
wiązania azotu atmosferycznego, jak również do jego uwalniania ze związków organicznych.
Karta pracy
Obieg materii w ekosystemie
Cel ogólny:
zapoznanie uczniów z krążeniem materii w ekosystemie.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
wyjaśnia rolę producentów, konsumentów i reducentów w ekosystemie,
analizuje etapy przejścia związków nieorganicznych w organiczne i odwrotnie,
uzasadnia, że materia krąży między biocenozą a biotopem,
analizuje schematy obiegu węgla i azotu w przyrodzie,
podaje wpływ człowieka na obieg wegla,
przedstawia znaczenie bakterii w obiegu azotu.
Formy i metody pracy:
analizowanie i uzupełnianie schematów, praca w zespole.
Środki dydaktyczne:
schematy obiegu węgla i azotu w przyrodzie na planszach, okazy węgla kopalnego, korzenie roślin
motylkowych, karty pracy do uzupełnienia
Faza realizacyjna:
Podział klasy na trzy zespoły: producenci, konsumenci, destruenci.
Kto jest najważniejszy w biocenozie?
Zespoły wybierają swojego przedstawiciela (producenta, konsumenta, destruenta), a pozostała część
klasy stanowi gremium sędziowskie. Przewidziany czas na prezentację każdego uczestnika: 2 minuty.
Przykładowe argumenty producentów: stanowimy grupę organizmów o największej masie, tylko
my mamy zielony barwnik, w przeciwieństwie do naszych rywali możemy produkować pokarm,
korzystamy z dwutlenku węgla i w ten sposób ograniczamy jego nadmiar w przyrodzie, to my
stanowimy dla was pokarm, możecie chronić się w naszym cieniu.
Przykładowe argumenty konsumentów: jesteśmy silni i nie boimy się nikogo, zjadamy nie tylko
producentów, ale i siebie nawzajem, regulując w ten sposób liczebność populacji, nasze odchody
użyźniają glebę, zjadamy obumarłe rośliny, niszczymy szkodniki roślin, jesteśmy pokarmem dla
niektórych roślin.
Przykładowe argumenty destruentów: my jesteśmy najważniejsi chociaż mało widoczni w biocenozie,
jeśli chodzi o ilość, to właśnie nas jest najwięcej, rozkładamy obumarłe organizmy do związków
nieorganicznych, aby rośliny ponownie mogły je wykorzystać, oczyszczamy środowisko przed
zwałem „trupów”, rozkładamy odchody konsumentów, rozkładamy opadające liście z drzew,
użyźniamy glebę.
Wnioski: Wszystkie organizmy w ekosystemie są potrzebne i jedne od drugich ściśle uzależnione.
Dyskusja na temat: Czy materia w ekosystemie zachowuje się tak samo jak energia? Na schematach z
poprzedniej lekcji uczniowie zaznaczają strzałkami krążenie materii.
Analiza plansz:
Plansza 1. Obieg węgla w przyrodzie: Wskazujemy na pokłady zmagazynowanego węgla w przyrodzie
/węgiel kamienny i brunatny, torf, ropa naftowa/. Omawiamy wpływ człowieka na zwiększenie ilości
węgla w atmosferze.
Plansza 2. Obieg azotu w przyrodzie: Zwracamy szczególną uwagę na bakterie, które mają zdolność
wiązania azotu atmosferycznego, jak również do jego uwalniania ze związków organicznych.
Karta pracy